papiry-back-b.jpg

ako-vybrat-papier--nadpis--sk.jpg

 

Pred nákupom papiera do kancelárie je dobré vedieť, že kancelárskeho papiera nie je len jeden druh. Sú papiere hrubšie alebo tenšie, biele alebo nažltlé, hladké či drsnejšie, líšia sa od seba vlastnosťami a tiež cenou. Výberom správneho typu papiera je možné ovplyvniť kvalitu tlače, náklady na tlač, životnosť a opotrebenie tlačiarne a v neposlednom rade i životné prostredie.

 

Ako si vybrať kancelársky papier podľa vašich potrieb vám poradíme v našej videoporadni. 

Na čo sa spýtať pred nákupom kancelárskeho papiera

Jak často tlačím?
Koľko stránok bežne tlačím?
Tlačím farebne alebo čiernobielo?
Tlačím hlavne texty alebo obrázky?
Mám laserovú alebo atramentovú tlačiareň?

 

Základné parametre papiera

Základnými pojmami v súvislosti s kancelárskym papierom sú gramáž, jas, priehľadnosť (opacita), textúra. Tieto parametre významne ovplyvňujú kvalitu a životnosť tlače. Dôležité je si vybrať kancelársky papier podľa účelu, ku ktorému má slúžiť – na písanie poznámok, vytlačenie faktúry, vytvorenie katalógu, na farebnú pozvánku… Pre každú príležitosť sa hodí iný papier.

Gramáž

Váha papiera o veľkosti 1 meter štvorcový je informácia o jeho hmotnosti. Toto číslo sa nazýva gramáž. Čím vyššia je gramáž, tým je papier hrubší, silnejší a prepustí menej svetla. Bežný kancelársky papier má hmotnosť 70 – 80 g / m2, používa sa pre každodennú tlač a kopírovanie základných dokumentov. Na letáky a bežné propagačné materiály sa používa papier s gramážou 135, najvyššiu kvalitu predstavuje 200 gramový papier, ktorý sa využíva k reprezentácii firmy pre partnerov a VIP klientov.

Kontrast

Čím je papier jasnejší, tým je tlač kontrastnejšia a výtlačky vypadajú lepšie. Jas určuje svetlosť alebo tmavosť vytlačených dokumentov. Označuje sa škálou od 1 do 100. Najčastejšie používaná jasnosť papiera je 80 a 100. Vyššie číslo znamená jasnejší papier a väčší kontrast.

Priehľadnosť (opacita)

Priehľadnosť papiera vypovedá o prenikaní svetla. Menej priehľadné až nepriehľadné hrubšie papiere sú kvalitnejšie. Poznáme ich podľa toho, keď papier podržíme proti svetlu a nevidíme tlač na druhej strane. Tento papier je vhodný pre obojstrannú tlač.

 

Papiere vhodné do laserových tlačiarní

Pre laserové tlačiarne, ktoré využívajú na tlač pôsobenie tepla a tonerovú náplň, je najlepší hladký papier.

 

Papiere vhodné do atramentových tlačiarní

Atramentové tlačiarne zase naopak potrebujú textúrovaný papier (drsnejší), pretože atrament založený na vodnej báze na ňom zaschne rýchlejšie, vsiakne sa a tiež sa zabráni jeho roztečeniu.

 

Ďalšie druhy papiera

K výnimočným príležitostiam a k reprezentatívnym účelom sa používajú ešte ďalšie typy papierov.

Farebné papiere

Letáky a pozvánky je možné tlačiť na farebný papier, ktorý má širokú paletu odtieňov i rôznu gramáž.

Fotografické papiere

Pre tlač fotografií môžete využiť fotografické papiere (vždy sa pozrite, či sú určené pre laserové alebo atramentové tlačiarne).

Kreatívne papiere

Kreatívny papier so zvláštnou štruktúrou dodá šmrnc rôznym pozvánkam, certifikátom a ďalším exkluzívnym tlačovinám.

Vizitkový papier

Pre tlač navštíveniek je najvhodnejší už špeciálne upravený vizitkový papier.

Papiere vhodné k archivácii

Niektoré dokumenty sa musia zo zákona archivovať, trebárs i 30 rokov. Pre tie sa hodia papiere s neutrálnym pH vhodným pre archiváciu, lebo časom nežltnú.

 

Pár poznámok záverom

Výberom správneho typu papiera môžete vytvoriť reprezentatívne letáky a katalógy, vytlačiť pozvánky či dokumenty vhodné k archivácii.
Pre každú príležitosť sa nájde vhodný papier.
Na obale býva papier označený informáciou, pre aký typ tlačiarne sa hodí.
Použitý a nepotrebný papier patrí do zberu.

 

 

 


home-icon-50x34px.pngNa úvodnú stránku
Nakúpiť kancelársky papier
shop-icon-65x34px.png